Erasmus Student Network

Erasmus Student Network to ogólnoeuropejska organizacja studencka o charakterze non-profit, której celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich.
Erasmus student Network (ESN) za podstawę swojej działalności przyjmuje pomoc studentom z zagranicy. Jej mottem jest hasło „Students helping Students”.
/ 04.03.2010 09:31
Erasmus Student Network to ogólnoeuropejska organizacja studencka o charakterze non-profit, której celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich.

Czym jest ESN?

Stowarzyszenie Wspierania Międzynarodowych Wymian Studenckich Erasmus Student Network - Polska - tak brzmi pełna nazwa tej organizacji. Określa ona wyraźnie charakter i cele organizacji. Wynika z niej, że ESN jest ogólnoeuropejską organizacją studencką, która organizuje pomoc dla programów międzynarodowych wymian studenckich. Statut przedstawia ją jako apolityczną i nienacechowaną poglądami religijnymi i ideologicznymi. Najważniejsza część działalności statutowej odbywa się na poziomie sekcji uczelnianych, które bezpośrednio zajmują się Erasmusami. Sekcje te grupują się w ESN Polska, która ma koordynować ich wspólną działalność.

Na czym polega działalność w ESN?

Studenci działający w Erasmus Student Network stawiają sobie za cel pomoc studentom z innych krajów, studiującym na tej samej uczelni. Działalność ta stanowi podstawę istnienia organizacji na najniższym poziomie pracy członków, czyli na poziomie lokalnych sekcji uniwersyteckich. Kluczową rolę odgrywa tu program Mentor. Program ten ma na celu wyszukanie dla zagranicznego studenta opiekuna studiującego na tym samym kierunku. Opiekun przez cały okres pobytu swojego Erasmusa w Polsce musi być zawsze gotowy pomagać mu na miarę jego potrzeb. Do najważniejszych elementów pracy Mentora należy zapoznanie obcokrajowca z miastem i uczelnią i reprezentowanie jego próśb i oczekiwań na uczelni.

Działalność na szczeblu krajowym i międzynarodowym polega na tworzeniu wspólnych projektów dla studentów z jednego lub kilku krajów.

Czytaj też: Studiowanie za granicą.

Co zyskasz działając w ESN?

Działalność w Erasmus Student Network jest wolontariatem. To znaczy, że poświęcasz swój czas i swoją pracę nieodpłatnie. Jednak nie znaczy to, że nic nie zyskujesz. Pierwszym i najbardziej szczytnym zyskiem z pomagania innym jest satysfakcja ze zrobienia czegoś dobrego. Prócz doświadczenia zawodowego związanego z pracą w organizacji, współpraca ze studentami z innych państw owocuje także nowymi znajomościami, poznawaniem innych kultur, ćwiczeniem porozumiewania się językami obcymi (szczególnie istotny jest tu język angielski), a także tym, co stanowi waży element życia studenckiego, czyli dobrą zabawą.

Jak zostać członkiem ESN?

Pierwszym krokiem jest znalezienie sekcji ESN działającej na uczelni, na której studiujesz i skontaktowanie się z członkiem zarządu sekcji odpowiadającym za rekrutację. Po spełnieniu wymogów ustalonych dla danej sekcji (każda sekcja ma własne wymagania) należy złożyć wypełnioną deklarację członkowską, która jest wysyłana przez przewodniczącego sekcji do Zarządu ESN Polska i tam zostanie podjęta decyzja, czy kandydat zostanie członkiem ESN. Działalność w sekcjach uczelnianych nie wymaga od studenta członkostwa w ESN Polska.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej.

Tagi: nauka, studia